Stopy procentowe obecnie są na rekordowo niskim poziomie, a banki mogą
Cie obciążyć odsetkami tylko do 10 % w skali roku. Powinno to oznaczać, że kredyty są coraz tańsze. Ale czy na pewno tak jest? To teoria, a w praktyce zyski banków na wyniku odsetkowym zastępowane są nakładaniem na Klienta innych kosztów jak prowizja czy ubezpieczenie kredytu właśnie. Prowizja jest bezzwrotna (to pieniądze których nie odzyskasz) więc warto szukać oferty z jak najniższą prowizją banku. Jednak z ubezpieczeniem jest już inaczej. Jest kilka możliwości aby odzyskać kwotę wydaną na składkę ubezpieczeniową.

Kiedy możesz starać się o zwrot z ubezpieczenia kredytu?
Praktycznie w każdym wypadku możesz zwrócić się o zwrot składki ubezpieczeniowej w wypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Nie ma znaczenia czy spłacasz sam czy też przy pomocy np. kredytu konsolidacyjnego. Wtedy jak najbardziej można ubiegać się o zwrot.
W części banków można także spróbować odzyskać te środki już w trakcie spłaty kredytu. I tutaj może to wyglądać różnie, bo w niektórych bankach zwrot otrzymamy jako gotówkę do swojej dyspozycji, u innych zaś można rezygnując z ubezpieczenia nadpłacić kapitał kredytu. Wiąże się to czasem z podniesieniem oprocentowania ale rata i tak spadnie, a także szybciej spłacamy kredyt.
UWAGA – w niektórych bankach wypowiedzenie umowy ubezpieczenia skutkuje także wypowiedzeniem umowy kredytowej, dlatego zanim to zrobisz warto przejrzeć umowę kredytu i sprawdzić czy w danej sytuacji jest to możliwe i z jakimi ewentualnie konsekwencjami się to wiąże.

Ile możesz zyskać?
Czy warto starać się o zwrot ubezpieczenia? Biorąc pod uwagę kwoty jakie mogą osiągnąć ceny pakietów doklejanych przez banki ciężko przejść koło tego obojętnie. Często są to kwoty sięgające kilkudziestu % kwoty całego zobowiązania.
Warto powierzyć ten temat specjalistom, którzy sprawdzą czy możesz uzyskać taki zwrot. Czasem kiedy potrzebujesz gotówki – nasz Doradca oceni możliwości, a Ty otrzymasz propozycję rozwiązań do wyboru najlepiej odpowiadające Twoim oczekiwaniom.

Przygotuj ofertę...


Odzyskaj ubezpieczenie z obecnego kredytu

Pożyczki pozabankowe / bez BIK

Sprawdź swój BIK/BIG/KRD